Přejít na obsah stránky

Logo NKÚ

Úvodní stránka
nku.cz Úvodní stránka Servis pro média Tiskové zprávy

:: menu
Česká exportní banka neoprávněně uvolnila úvěry za 8,2 miliardy korun

TISKOVÁ ZPRÁVA – 16. 7. 2012

Nejvyšší kontrolní úřad se při kontrole České exportní banky zaměřil mimo jiné na devět úvěrů na podporu českého vývozu za 13,2 miliardy korun. Přes osm miliard korun přitom podle kontrolorů vůbec nemělo opustit účty ČEB, z toho u úvěrů za 4,2 miliardy ČEB porušila zákon o bankách. V sedmi z devíti kontrolovaných případů přitom mají dlužníci už teď problémy se splácením. Pokud by peníze nesplatili, ztráta banky by nakonec šla na vrub státu.

Pochybnosti vzbuzuje i výběr firem, které finance získaly. Zarážející je například fakt, že ze 143 miliard korun, které ČEB na podporu exportu v letech 2005–2011 poskytla více než stovce žadatelů, 19,5 miliardy (tedy 13,6 %) získaly jen dvě firmy. Při úvěrovém procesu během ověřování jejich obchodních případů přitom opakovaně docházelo k zásadním pochybením ze strany ČEB. Jedna z těchto dvou společností navíc vyplatila přes 40 % prostředků z úvěru subdodavateli se sídlem v jednom z tzv. daňových rájů. Je tedy otázkou, zda lze v tomto případě ještě mluvit o podpoře českého exportu.

ČEB při rozhodování o úvěrech porušovala nejen zásadu obezřetnosti, kterou jí ukládá zákon o bankách, ale i vlastní vnitřní předpisy. Svědčí o tom například skutečnost, že dozorčí rada banky nedostala na stůl část důležitých materiálů, o kterých měla rozhodovat.

Kontroloři se zaměřili i na Ministerstvo financí, které je v ČEB rozhodujícím akcionářem. Také u něj našli závažné chyby. Resort financí například v roce 2010 půjčil ČEB 1,7 miliardy korun – jednalo se však o peníze, které byly určeny na úhradu schodku státního rozpočtu, nikoli na půjčky.

Podrobnosti ke kontrole naleznete v přiložené informaci z ukončené kontrolní akce č. 11/11.

Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad

Dokumenty ke stažení:

Podrobná informace z ukončené kontrolní akce č. 11/11 (pdf, 198 kB)

Aktualizováno: 17.9.2012 11:45Kontakt | Rozšířené vyhledávání | Mapa webu | RSS | Prohlášení o přístupnosti