Evropští kontroloři diskutovali v Praze o možných globálních hrozbách

TISKOVÁ ZPRÁVA K JEDNÁNÍ EUROSAI V PRAZE – 22. a 23. ledna 2024


Je možné se v auditu poučit z předchozích krizí, například té covidové? I o tom v pondělí a úterý 22. a 23. ledna 2024 diskutovali v novém sídle NKÚ v Praze kontroloři z celé Evropy. Mezinárodní setkání Evropské organizace nejvyšších kontrolních institucí (EUROSAI) uspořádal NKÚ ve spolupráci s Národním kontrolním úřadem (NAO) Spojeného království.

Více než 50 účastníků diskutovalo o potenciálních globálních hrozbách, jako jsou pandemie nemocí, přírodní a další katastrofy spojené se změnou klimatu a kybernetické útoky. Mimo jiné diskutovali i o tom, jak tyto hrozby zpracovat v kontrolní praxi.

Cílem setkání nebylo jen předávání informací z kontrolní praxe jednotlivých států například v době pandemie covidu-19, ale i transformace dosavadní projektové skupiny EUROSAI „Covid-19“ na skupinu se širším zaměřením na možná rizika a ohrožení s názvem „Odolnost a připravenost“ (Resilience & preparedness).

Kromě kontrolorů a šéfů obou pořádajících organizací Miloslava Kaly a Garetha Daviese se jednání zúčastnili také člen Národní rozpočtové rady prof. Jan Pavel, hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, či pplk. Martin Hlaváček z Agentury komunikačních a informačních systémů Armády České republiky.

K akci se připojili i zaměstnanci Archivu Poslanecké sněmovny, kteří v hlavním vestibulu sídla NKÚ přichystali výstavu historických materiálů, týkajících se epidemických opatření, živelných pohrom a katastrof, které lidstvo v minulosti potkaly.

Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad

tisk stránky

  • Gareth Davies během svého vystoupeníGareth Davies během svého vystoupení
  • Viceprezident NKÚ Málek a prezident NKÚ KalaViceprezident NKÚ Málek a prezident NKÚ Kala
  • pplk. Martin Hlaváčekpplk. Martin Hlaváček
  • Konference EUROSAI v PrazeKonference EUROSAI v Praze
  • Gareth Davies a Miloslav KalaGareth Davies a Miloslav Kala
  • Konference EUROSAI v PrazeKonference EUROSAI v Praze
  • Konference EUROSAI v PrazeKonference EUROSAI v Praze
  • Účastníci konference EUROSAI před sídlem NKÚÚčastníci konference EUROSAI před sídlem NKÚ