Nové sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu je nejlepší počin ve veřejných zakázkách roku 2021

Tisková zpráva – 8. 11. 2021


Zakázka na výstavbu nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu, Parlamentní knihovny a Archivu Poslanecké sněmovny získala ocenění za „nejlepší počin ve veřejných zakázkách“ v soutěži Neplejtvák 2021. Mezi pěti finalisty se podle pořadatelů výstavba sídla NKÚ zcela vymykala, a to především komplexností projektu už od samého začátku.

Kromě samotné výstavby podle pořadatelů zakázka precizně posuzovala také náklady životního cyklu budovy. Veškerá dokumentace stavby byla totiž vypracována metodou BIM (Building Information Modeling), která umožňuje koordinovat všechna potřebná projektová data a vytvořit virtuální 3D model nového sídla. Jedná se o současný trend v oblasti stavebnictví a sídlo NKÚ je pilotním veřejným projektem, který vznikal díky této metodě.

„Míra komplexnosti toho projektu, dodavatelského řetězce a všech aspektů, které byly brány v potaz, je v kontextu veřejných soutěží realizovaných dosud v České republice až těžko představitelná,“ komentuje důvody pro udělení zmíněného ocenění právě Nejvyššímu kontrolnímu úřadu Miroslav Knob, zástupce advokátní kanceláře OTIDEA LEGAL, a dodává: „Očekávám, že obdobný přístup, hledící výrazně dále než jen na samotnou výstavbu končící kolaudací, se u nás brzy stane určitým standardem nejen ve stavebních veřejných zakázkách. Přinášet inspiraci a tím kultivovat a posouvat dopředu celý obor je koneckonců hlavním cílem tohoto ocenění. Chceme, aby se teoretické koncepty, o kterých se debatuje na konferencích, maximálně a úspěšně realizovaly i v praxi.“

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala připomíná, že NKÚ z principu věci sám musí jít příkladem: „To ocenění mě velmi těší, a to hlavně kvůli všem kolegům, kteří do toho dávají maximum. My sami kontrolujeme jiné veřejné zadavatele, a proto se zcela oprávněně čeká, že budeme celou dobu postupovat s péčí řádného hospodáře, budeme co nejtransparentnější a že zkrátka bude všechno v pořádku. Tohle ocenění je pro mě jednou z indicií, že jsme na dobré cestě.“

Soutěž posuzuje veřejné zakázky s cílem vyzdvihnout nad rámec objektivních kategorií ceny Neplejtvák unikátní projekty svého druhu a inspirovat tak ostatní zadavatele k odvážným a vizionářským krokům. Oceňuje se především inovativnost a jedinečnost a snaha posouvat hranice veřejného investování v České republice.

Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad

tisk stránky

  • Předání ceny Neplejtvák 2021Předání ceny Neplejtvák 2021