Sídlo NKÚ je Stavbou roku 2023

Tisková zpráva: Sídlo NKÚ je Stavbou roku 2023 – 27. listopadu 2023


Nové sídlo NKÚ v Praze Holešovicích získalo v letošním 31. ročníku soutěže Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství titul Stavba roku 2023. Výherce porota vybírala z 38 nominací. Ocenění předali organizátoři v pátek 24. listopadu 2023 na slavnostním večeru v pražském Rudolfinu.

„Titul je pro nás dalším potvrzením, že naše úsilí na cestě za udržitelnou stavbou odpovídající standardům 21. století mělo smysl. V srpnu 2020 jsme poklepali na základní kámen, o tři roky později jsme se přestěhovali. Na konci této cesty je moderní, inovativní a odborníky oceňovaná budova,“ okomentoval výsledek soutěže prezident NKÚ Miloslav Kala.

Snaha o zelenou a sociálně odpovědnou budovu stála už u samého zrodu nového sídla NKÚ. Díky využití lodní dopravy se snížila jeho uhlíková stopa o 22,5 tuny CO2. Budova vyrostla v bývalém brownfieldu holešovického pivovaru a betony, které tu stavaři vykopali, poté nadrtili do základů a použili na vybudování cest.

Při zpracování projektové dokumentace kladl NKÚ velký důraz především na energetickou úspornost stavby. Pod budovou je 40 geotermálních vrtů, které slouží nejen k topení, ale v létě i k chlazení. Energetický mix doplňuje fotovoltaika, jejíž instalace na střechu budovy byla před pár týdny dokončena. Budova má zelené střechy a samozřejmostí jsou retenční nádrže na dešťovku. K dispozici je přes dvacet nabíječek pro elektromobily a své nabíječky tu mají i zaměstnanci s elektrokoly.

Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad

Videa:

tisk stránky

  • Soutěž Stavba roku 2023Soutěž Stavba roku 2023
  • Soutěž Stavba roku 2023Soutěž Stavba roku 2023
  • Sídlo NKÚ z Ortenova náměstíSídlo NKÚ z Ortenova náměstí