Výstavba nového sídla NKÚ je druhou nejinovativnější veřejnou zakázkou v Evropě

Tisková zpráva - 23. 11. 2021

Projekt výstavby nového sídla NKÚ, Parlamentní knihovny a Archivu Poslanecké sněmovny ČR se umístil na druhém místě soutěže inovativních veřejných zakázek. Výsledky dnes vyhlásila evropská organizace Procura+, která mezinárodní soutěž každoročně pořádá.

Nejvyšší kontrolní úřad se svým projektem soutěžil v kategorii „inovativní veřejná zakázka roku“, ve které se spolu utkalo celkem 25 účastníků. Hodnoticí komise ocenila kromě celkově příkladné přípravy projektu hlavně snahu o téměř nulovou čistou spotřebu energie. Porotu zaujaly i konzultace s experty před samotným začátkem projektu a vypsáním soutěže: „Pozitivně musíme ocenit i důraz na nejdelší možnou životnost budovy při zachování nízkých nákladů na její provoz,“ uvedla Katharina Knapton z Evropské komise, která prezentovala hodnocení poroty.

NKÚ se ve finále střetl s městem Santiago De Compostella. To soutěž vyhrálo díky projektům, které si kladou za cíl zlepšit nakládání s komunálním odpadem, zmírnit přetížení a tedy i poškozování historické dlažby a v neposlední řadě také snížit spotřebu energie při navrhování nového městského osvětlení.

Výstavba nového sídla NKÚ, Parlamentní knihovny a Archivu Poslanecké sněmovny je v Česku vůbec první veřejná stavební zakázka na výstavbu budovy zadaná na základě takzvané Žluté knihy FIDIC metodou Design&Build. Současně NKÚ staví nové sídlo pomocí metody BIM (tzv. Building Information Modelling), kdy digitální model stavby slouží jako databáze informací pro návrh, výstavbu i následný provoz budovy. Projekt navíc dbá na nejnižší náklady životního cyklu, které tak odpovídají standardům běžným pro moderní administrativní budovy.

Procura+ European Sustainable Procurement Network je síť přibližně 40 evropských veřejných orgánů a regionů, jejichž cílem je podporovat výměnu zkušeností týkajících se udržitelného a inovativního zadávání veřejných zakázek. Jednou z činností Procura+ je i každoroční udílení cen v rámci rozličných kategorií.

Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad

tisk stránky

  • Prezident NKÚ Miloslav Kala a vrchní ředitel správní sekce Radek HaubertPrezident NKÚ Miloslav Kala a vrchní ředitel správní sekce Radek Haubert